Svadobný plánovač

Požiadal vás nedávno partner o ruku a tak veľmi sa tešíte, že ani neviete, kde s plánovaním svadby začať? Bojíte sa, že na niečo zabudnete? Presne pre vás je tu svadobný plánovač, ktorý vás bude sprevádzať celým predsvadobným obdobím a vďaka nemu na nič nezabudnete. Užite si plánovanie svadby naplno a bez stresu, na všetko budete mať dostatok času, pretože budete vedieť, čo máte v danom mesiaci vybaviť. Pozrieme sa na všetky body postupne a vysvetlíme si ich.

Zásnuby

Rozpočet
Začnite s určením si rozpočtu. Ak máte aj s partnerom našetrené nejaké úspory na sporiacich účtoch, ktoré by ste mohli na svadbu použiť, zahrňte ich do svojho rozpočtu. Navštívte svojich rodičov a oznámte im radostnú novinu. S veľkou pravdepodobnosťou vám sami od seba ponúknu aj finančnú výpomoc so svadbou. V prípade, že vás čakajú v najbližších mesiacoch v práci odmeny alebo 13-ty plat, váš rozpočet sa môže znova navýšiť. Ak však viete, že vaša strecha sa pomaly rozpadá alebo viete s takmer 100-percentnou istotou, že v najbližšej dobe budete potrebovať využiť svoje úspory na iné nevyhnutné veci, nechajte si rezervu aj pre takéto prípady a nezahrňte ich do svojho svadobného rozpočtu.

Počet hostí
Začnite pomaly premýšľať nad hosťami, ktorých si plánujete na svadbu pozvať. Keď budete vedieť približný počet hostí, budete vedieť pri plánovaní povedať dodávateľom, s čím majú počítať, a tak budete vedieť aj presnejšie cenové ponuky.

Svadobný plánovač

Termín svadby
Rozhodnite sa pre termín svadby. Pozrite si v kalendári rôzne zaujímavé dátumy, ktoré majú tzv. “magické” čísla, ktoré si ľahko zapamätáte. V takom prípade ale myslite aj na to, že v tento dátum bude chcieť mať svadbu veľa partnerov a zohnať voľný kostol či dodávateľa, bude zložitejšie. Ak máte nejaký obľúbený dátum, na ktorý sa viaže nejaká vaša spoločná pekná spomienka, môže mať pre vás dátum svadby aj iný, hlbší význam. U nás stále prevládajú svadobné soboty, prípadne piatky, no nemusíte sa na to upínať. Ak budete mať menšiu svadbu s okruhom najbližších, alebo plánujete svadbu v zahraničí, je prirodzené, že si ľudia môžu zobrať jeden-dva dni dovolenky.

Miesto
Keď už sme pri tom zahraničí, kde by ste chceli mať svadbu? Premyslite si svoje miesto dobre. Ak máte s partnerom radi prírodu, lesy alebo jazero, či more, tak viete, čo máte hľadať. Dajte si však pozor na zahraničie – nie všade to môže byť právoplatné, preto si to zistite vopred. Ak chcete svadbu vo vašom miestnom kostole, do ktorého ste chodili od malička, zájdite za miestnym farárom. V prípade menších svadieb je možnosť aj svadby na miestnom úrade – tu ale treba pamätať, že úrad nemusí mať na fotkách také pekné scenérie, ako napríklad svadba v prírode alebo v kostole, no niektorým práve úrad najviac vyhovuje kvôli rýchlej dostupnosti a blízkosti rôznych reštaurácií či iných priestorov pre svadobnú hostinu.

Vytvorenie webstránky
V dnešnej modernej dobe počítačov a aplikácií je čoraz populárnejšie vytvoriť si webovú stránku alebo aplikáciu pre vašu svadbu, kde svojej rodine a známym oznámite všetky potrebné informácie o vašej svadbe bez toho, aby ste museli všetkým po jednom volať alebo posielať e-mail. Je veľmi veľa poskytovateľov, cez ktorých si viete pár klikmi vytvoriť svoju stránku. Nemusíte byť vôbec programátorom, aby ste niečo také zvládli. Sú na to už prednastavené šablóny, kde iba vyplníte obsah textom a obrázkami. Ceny za takéto stránky sa pohybujú od pár eur mesačne, čo keď si prepočítate, koľko času by ste strávili telefonovaním a návštevami svojich blízkych, tá cena je naozaj výhodná.

12 mesiacov pred svadbou

Rok pred svadbou sa presúvame od premýšľania k už naozajstným vybavovačkám. Treba myslieť na to, že niektorí dodávatelia môžu mať aj rok pred svadbou už vybookované termíny, preto treba začať skoro.

Výber kameramana a fotografa
Zarezervujte si svojho kameramana a fotografa na svoju svadbu. Vyberajte si naozaj dôkladne – video a fotografie sú tým jediným, ktoré ostanú zachované aj 50 rokov po svadbe, keď už spomienky môžu vyblednúť. Preto si objednajte takých dodávateľov, ktorí natáčajú a fotia vo vysokej kvalite.

Svadobné šaty
Je čas začať si vyberať a skúšať svoje svadobné šaty. Niektoré salóny si vyžadujú rezervovanie skúšky šiat na konkrétny čas a dátum, aby sa vám mohli v salóne plne venovať a nemuseli ste čakať, kým si skúša šaty niekto iný.

Výber hudby
S výberom hudby netreba čakať do poslednej chvíle. Ideálne už v samostatných začiatkoch príprav ju treba vhodne zvoliť. Väčšinu párov trápi dilema Dja alebo živej kapely. Treba mať na pamäti, že hostia si zo svadby najviac zapamätajú, aká bola zábava. Najideálnejšia možnosť je kvalitná kapela hrajúca živú hudbu, ktorá má aj svojho vlastného DJa. Tým pádom ponúknete svojim hosťom širokú variantu zábavy pre všetky vekové kategórie a ani jeden nebude odchádzať s pocitom, že by sa nezabavil.

Rozlúčka so slobodou a využitie kamarátov a kamarátiek
Obvolajte svoje kamarátky alebo kamarátov a dohodnite sa s nimi, že ich chcete mať na svojej rozlúčke so slobodou. Plánovanie ale už nechajte na nich :). Dohodnite sa tiež aj so svojimi svedkami a družičkami, aby vedeli o svojich úlohách a prípadnom príhovore.

Rok pred svadbou je najlepším časom na určenie si konečného termínu, ktorým už nepohnete. Vďaka tomu už môžete rovno zarezervovať niekoľko izieb pre hostí v hoteli, v ktorom plánujete mať svadobnú hostinu alebo niekde, v čo najkratšej blízkosti.

11 mesiacov pred pred svadbou

Teraz začína tá kreatívna časť. Premyslite si, ako chcete, aby vaše obradné miesto a hostina vyzerali. Vyberte si, aké dekorácie chcete mať a dohodnite si stretnutie s kvetinárstvom. Šikovné aranžérky vám budú vedieť poradiť, aké kvety vydržia po celý deň, kam je ich najlepšie umiestniť a dohodnite sa aj na kytici pre nevestu. Rovnako si dohodnite stretnutie s cateringovou službou, s ktorou si vyberiete nielen svadobný jedálniček, ale aj celkové prestieranie a servis.

10 mesiacov pred pred svadbou

Finalizácia hostí
Obvolajte všetkých svojich hostí a finalizujte si tým ich presný počet a svadobné dary, ktoré majú priniesť. Vyhnete sa tým situácii, kedy dostanete 10 setov tanierov od 10-ich hostí :). Dnes sa však už dohaduje skôr na finančnej hotovosti a miesto kytíc hostia často nosia žreby, aby novomanželia zistili či majú šťastie aj v hre a nielen v láske :). Popustite svoju kreativitu a kľudne vymyslite niečo nové a možno aj zábavné.

Dohodnúť obrad
Nezabudnite si dohodnúť svojho oddávajúceho. V kostole a na úrade to máte s výberom ľahšie, no v prípade, že máte svadbu v zahraničí alebo v prírode, musíte si dohodnúť niekoho, kto bude ochotný prísť za vami.

9 mesiacov pred pred svadbou

Mali by ste mať už vybraté svoje svadobné šaty, závoj a dohodnuté aj krajčírske úpravy.

8 mesiacov pred pred svadbou

Výber účesu
Keď už viete, aké šaty budete mať, dohodnite sa s kaderníčkou, aký účes by sa k nim a k závoju hodil. Podľa toho si kúpte alebo požičajte aj vlasové doplnky. Tieto doplnky by sa mali štýlovo hodiť aj s vašimi šperkami. Zjednoťte svoj celý look do vášho preferovaného štýlu a vkusu.

Svadobná cesta
Dohodnite sa s partnerom na svojich medových týždňoch, rezervujte si hotel a naplánujte si program. Nechajte si však aj voľný čas, kedy si oddýchnete od svadobného zhonu a užijete si samých seba.

6 mesiacov pred pred svadbou

Svadobné oznámenia
Čas na oznámenia! Navrhnite si ich buď sami, alebo poproste šikovného grafika či službu, aby vám nejaké navrhli. Potom si ich vytlačte a nezabudnite si k nim objednať aj vhodné obálky. Keď už máte vlasové doplnky, dohodnite sa s kaderníčkou na skúške účesu a zároveň aj make-up.

5 mesiacov pred svadbou

Ubezpečte sa, že máte zarezervované všetky potrebné veci na svadbu ako sú stoličky, stoly, vázy pre kvety a sviečky, dekorácie, fotorámčeky, foto stenu alebo čokoľvek iné, čo ste si naplánovali. Novomanželia zvyknú mať aj svoje vlastné poháre na šampanské s ich menami a dátumom svadby. Nezabudnite tiež na DJ-a a ubezpečte sa, že má všetko potrebné vybavenie pre ozvučenie a osvetlenie sály.

4 mesiace pred svadbou

Oblek pre ženícha
Muži často nie sú až takí vyberaví a svoj oblek riešia neskôr ako ženy. Ak si ho však dáva ušiť krajčírovi, 4 mesiace sú akurát na to, aby si našiel dobrého krajčíra, vybral si oblek, vyskúšal si ho a upravili sa prípadné posledné zmeny.

Doplnky pre nevestu
Nevesty by si teraz mali objednať aj zvyšné doplnky, ako je spodné prádlo, podväzky či topánky.

Zaslanie oznámení
Pošlite všetkým oznámenia klasickou poštou alebo osobne. Ľudia si ho radi vystavia na poličku, preto je dobré ich doručiť aj v tlačenej forme. Oznámenia sa dnes zvyknú zverejniť aj online formou pre všetkých, s ktorými nie ste v pravidelnom kontakte alebo nepoznáte ich adresy.

3 mesiace pred svadbou

Zarezervujte si apartmán pre vašu svadobnú noc. Ubezpečte sa, že máte súkromie, a apartmán sa vám páči.

2 mesiace pred svadbou

Jedlo a pitie
Ubezpečte sa, že sa vám na čas dodá všetko potrebné jedlo, torta a zákusky na celý svadobný deň. Po polnoci sa zvyknú podávať aj švédske stoly, na ktoré netreba zabudnúť. Dôležitým prvkom na svadobnej hostine je aj alkohol. Ochutnajte svadobné víno, šampanské aj tvrdý alkohol. Ten, ktorý vám najviac chutí objednajte vo väčšom množstve, aby ho bolo dosť pre všetkých.

svadba

6 týždňov pred svadbou

Obrúčky
Zájdite do zlatníctva a kúpte si svoje svadobné obrúčky. Môžte si na ne dať aj svoje mená, dátum alebo obľúbený citát.

Kytica a darčeky pre hostí
Potvrďte si všetky kytice s vašou kvetinárkou a nezabudnite na darčeky pre hostí. Je zvykom každému dať nejakú drobnosť na pamiatku. Môže to byť kľudne aj nejaká vaša ručná práca.

2 týždne pred svadbou

Toto býva najstresovejšie obdobie, no vďaka plánovaču ho viete s ľahkosťou prekonať. Urobte si skúšku vášho svadobného dňa, pripravte si harmonogram a osobne si to odkráčajte alebo sa odvezte z obradu na hostinu. Počítajte s rezervou, lebo viacerým hosťom môže trvať presun dlhšie. Často sa stane, že na poslednú chvíľu nemusia prísť všetci hostia, preto si potvrďte konečný počet hostí s cateringovou firmou. Potvrďte si aj všetkých ostatných dodávateľov a spíšte si zasadací poriadok.

Svadobný deň

A je to tu! Toto je váš deň, a preto už nič nevybavujte. Poproste radšej svojich rodičov alebo najlepšiu kamarátku, či kamaráta, aby vyplatili všetkých dodávateľov a postarali sa o prípadné problémy, ktoré náhodou nastanú. V každom prípade si však svoju svadbu užite!

Všetky informácie zhrnuté na jednom mieste nájdete v svadobnom plánovači

Stiahnite si svadobný plánovač
By |2019-05-06T14:20:50+02:0010 apríla, 2019|SVADBY|0 Comments