Tradičné aj moderné zvyky na svadbách, z ktorých si vziať inšpiráciu.

share-button

Plánovanie svadby nie je jednoduchou záležitosťou. Okrem výzdoby, pozvánok, šiat a oblekov, či miesta treba myslieť aj na samotný program. Práve v ňom bývajú často zakomponované známe zvyky a tradície zo svadieb. Rozhodli sme sa opísať a vysvetliť najčastejšie (nielen) slovenské tradície na svadbách, ako aj priniesť kúsok inšpirácie v podobe nových a moderných zvykov, ktoré sa na svadbách v posledných rokoch vyskytujú.

Svadobné zvyky v minulosti

Korene väčšiny svadobných zvykov siahajú ešte do čias, kedy sa povery nebrali na ľahkú váhu a boli zakorenené hlboko v jednotlivých kultúrach. Niet preto divu, že aj svadobné zvyky sú s týmito poverami úzko späté. Aj z toho dôvodu sa tradície na svadbách líšia, takpovediac, od kraja ku kraju. Vzhľadom na postupné vymiznutie niektorých z povier, legiend či príbehov, začali postupne miznúť aj tradičné zvyky z moderných svadieb. Mladá generácia ich už častokrát buď vôbec nezakomponuje alebo ich nahradí originálnymi či modernými alternatívami.

Svadobné zvyky a tradície na Slovensku

Cieľom slovenských zvykov a tradícií nebola len oslava manželstva a samotného obradu. Naopak, “rituály” mali zabezpečiť pre novomanželov šťastie, prosperitu a ochranu v ich manželskom zväzku. Slovenské svadobné tradície preto  odrážajú vtedajšie predstavy o  dobrom živote, rodine a správnom spoločenskom postavení. To všetko im mali priniesť napríklad pytačky či únos nevesty.

Tradície pred svadobným obradom

Pytačky 

    Pytačky znázorňujú oficiálnu žiadosť o ruku nevesty. Ženích a jeho rodina prichádzali do nevestinho domu a žiadali jej rodičov o súhlas na sobáš. Tento zvyk potvrdzoval súhlas oboch rodín, a tým naznačoval obojstrannú podporu manželstva. Za pytačkami sa však skrýval aj symbolický význam. Ženích tak prejavil úctu k názorom rodiny, a teda nevesta nemusela mať vždy finálne slovo.

    Zásnuby

      Po (úspešných) nasledovali zásnuby.  Vo väčšine prípadov ide o hostinu, kde je pozvaná najbližšia rodina. Ich hlavnou náplňou je „verejný“ (alebo aspoň v kruhu najbližších) prísľub ženícha, že si nevestu vezme do svojho života. Takýto sľub pred celou rodinou má veľkú váhu, preto je považované za hanbu pokiaľ sa poruší.

      Rozlúčka so slobodou

        Rozlúčka so slobodou mala symbolizovať lúčenie sa so starým životom a radosť z novej životnej kapitoly – manželstva. Nevesta sa lúči so svojimi priateľkami a ženích so svojimi priateľmi. Po správnosti by mali byť práve vaši priatelia organizátormi takejto rozlúčky. Preto je dôležité, aby vedeli čo máte radi, čo vás poteší a ako svoje lúčenie sa so slobodou chcete prežiť.

        Tradičné zvyky na svadbách

        Odpýtanky

          Pred tým ako sa ide na sobáš / obrad na úrad, do kostola, alebo niekde na vybrané dohodnuté miesto, mladí sa opýtajú od svojich rodičov. Prosia ich o požehnanie do manželského života a odpustenie ich hriechov, ktorých sa vedome, či nevedome voči rodičom dopustili. Zvyk je rôzny. Väčšinou sa začína u ženícha a následne sa presunú k neveste. Najprv prebehne odpýtanka nevesty a potom spoločná.

          Svadobná kolóna

            Svadobná kolóna je sprievod áut, ktoré vezú nevestu, ženícha a svadobčanov na miesto obradu alebo hostiny. Autá sú ozdobené stuhami, kvetmi či ďalšími dekoráciami. Za historického predchodcu svadobnej kolóny sa považoval svadobný sprievod, ktorý odprevádzal nevestu a ženícha do kostola. Jeho úlohou bola ochrana na ceste za manželstvom. Dnes sa tento sprievod skôr považuje za znak oslavy a radosti.

            Hádzanie kytice

              Tento zvyk pochádza z viery, že kytica prenáša nevestino šťastie v láske a manželstve na ďalšiu ženu. Slobodné ženy tak majú možnosť „chytiť“ šťastie a zabezpečiť si šťastný milostný život. Počas hostiny sa tak nevesta postaví chrbtom ku prítomným slobodným ženám a kyticu za seba vyhodí. Žena, ktorá kyticu chytí, sa podľa tradície vydá ako ďalšia.

              Rozbitie taniera a zametanie črepov

                Na začiatku hostiny môže zaznieť rinčanie črepov. Črepy z rozbitý taniera majú potom novomanželia za úlohu spolu pozametať a upratať. Táto udalosť môže byť zakompovaná aj ako spontánna „zhoda náhod“ – tanier, napríklad, omylom rozbije čašník. Úlohou novomanželov je črepy pozametať a upratať, pričom svadobčania im počas tejto úlohy hádžu polená pod nohy.

                Rozbitý tanier symbolizuje koniec starého života a začiatok nového. Spoločné zametanie črepov je prvým spoločným aktom novomanželov a symbolizuje spoluprácu a jednotu, ktorá bude základom ich manželstva. Čím viac črepov vznikne, tým viac šťastia má byť v ich vzťahu. 

                Prvý svadobný tanec

                  Prvý tanec symbolizuje spojenie dvoch ľudí a ich spoločnú cestu v živote. Je to intímny a symbolický moment, počas ktorého sa prvýkrát predstavia ako manželský pár pred všetkými hosťami. Zároveň je prvý tanec otvorením tanečného parketu, ktorý je pripravený na voľnäú zábavu.

                  Rodičovský tanec

                    Je formou poďakovania sa rodičom, pretože bez nich by svadobný deň nikdy nebol možný. Njačastejší je valčík. Pre menej tanečne zdatných sa používa aj napríklad niečo pomalšie v štýle slaďáku.

                    Krájanie svadobnej torty

                      Svadobná torta symbolizuje šťastie mladomanželov, o ktoré sa chcú podeliť so svojimi hosťami. Prvé kúsky patria rodičom, ako vyjadrenie vďaky za výchovu či oporu.

                      Čepčenie

                        Čepčenie je tradičný obrad, pri ktorom sa neveste pred polnocou zloží veniec alebo závoj (symboly dievčenskosti) a nasadí sa jej čepiec, šatka alebo iná pokrývka hlavy typická pre vydaté ženy. Tento obrad má symbolizovať prechod nevesty zo stavu dievky do vydatej ženy. Využívajú sa rôzne spevácke skupiny, ktoré majú výborne spracované programy. 

                        Únos nevesty

                          Počas hostiny je nevesta symbolicky „unesená“ kamarátmi alebo príbuznými ženícha. Ženích má za úlohu nájsť a „vykúpiť“ svoju nevestu, zvyčajne tak, že zaplatí za jej nápoje alebo vykoná nejakú úlohu. Hoci je dnes tento akt sprevádzaný s humorom a má svadobčanov skôr pobaviť, v minulosti niesol taktiež milú symboliku. Mal poukázať na ženíchovu oddanosť a lásku. Dnes sa s týmto zvykom už nestretávame.

                          Moderné zvyky na svadbách. Inšpirujete sa?

                          Digitálne svadobné oznámenia

                            Svadobné oznámenie je neoddeliteľnou súčasťou predsvadobných príprav a dá sa taktiež považovať za jednu z tradícií. S nástupom digitálnej doby a otázkach o životnom prostredí sa už aj tieto veci presunuli do prostredia digitálu. Svadobné oznámenia sú dnes posielané už aj cez e-mail alebo sociálne siete. 

                            Veľkým trendom sa stala dokonca aj tvorba webovej stránky, ktorá obsahuje všetky potrebné informácie, svadobné oznámenie a neskôr aj odkaz na fotografie a videá zo svadby na jednom mieste. Hosťom tak stačí naskenovať QR kód, ktorý ich na túto stránku pošle. Kreativite sa naozaj medze nekladú. 

                            Svadba vonku

                              Svadby pod holým nebom sa konajú na rôznych miestach v prírode, ako sú záhrady, parky, lesy, pláže alebo dokonca aj horské oblasti. Páry sa tak snažia odlíšiť od tradičných svadieb v kostoloch či úradoch alebo si možno chcú usporiadať svadobný obrad na mieste, kde sa dvojica prvý raz stretla. Pri svadbe vonku si však dôkladne naplánujte termín, aby vás nezaskočilo počasie.

                              Fotokútik

                                Fotokútiky umožňujú hosťom zachytiť originálne fotografie na pamiatku a zároveň sa zabaviť. Moderné fotokútiky často obsahujú tlačiareň, ktorá hostí odmení vytlačenými fotografiami na mieste. Fotografie z fotokútika sú skvelým doplnkom k tradičným oficiálnym svadobným fotografiám od fotografa. Vy si môžete fotky zvečniť v svadobnom albume a hostia si vezmú milú spomienku na pekný večer.

                                Fotoaplikácia

                                  Fotoaplikácie sú mobilné aplikácie alebo online platformy, kde môžu hostia počas svadby priamo nahrávať fotografie a videá. Novomanželia tak získajú celý album momentiek, ktoré zachytili hostia z ich perspektívy. Na rozdiel od fotokútika nemusia čakať v rade, ale odfotiť si môžu spontánne momenty.

                                  Starejší – svadobný moderátor

                                    Za nás veľmi dôležitý človek, ktorý pomáha pri organizácii všetkých vecí, ktoré cez svadobnú noc prebiehajú. Možno sa to na prvý pohľad nezdá. Na svadbe je plno drobností, ktoré rozhodujú o tom, či Vaša svadba bude vydarená či bude všetko prebiehať hladko. Inak povedané, o stresové situácie nie je núdza. Je veľmi dobré, aby ste človeka, ktorý vie svadbu skúsene odmoderovať, mali prítomného. Takúto službu  – moderovanie večera – vieme ponúknuť aj v našej réžii. Smelo sa na nás obráťte.

                                    Prvý tanec v modernej forme

                                      Namiesto tradičného valčíka alebo pomalého tanca si páry dnes často volia energické choreografie, ktoré zahŕňajú rôzne tanečné štýly. Prvý svadobný tanec tak nemusí byť tradičný valčík. Môžete si pred svadbou nacvičiť zaujímavú choreografiu, ktorá vás, ako pár, bude vystihovať.

                                      Na záver to najdôležitejšie. Zábava na svadbe.

                                      Po dlhých prípravách, svadobnom obrade a dodržaní všetkých zvykov, tradícií či bodov v harmonograme nasleduje tá najspontánnejšia časť svadby – voľná zábava. Nečakajte však na to, že sa ľudia začnú zabávať sami od seba. Je extrémne dôležité, aby tancovali aj mladomanželia. To je to pojítko, ktoré dáva ľudom na parkete signál, že všetci sa bavíme, tancujeme. Aj tu však musíte mať ruku, ktorá ich vedie. Zabaviť sa však môžete aj vy, preto vôdzku predajte kapele na svadbu, ktorá by sa mala postarať o nezabudnuteľný svadobný večer.

                                      Zdieľať článok